Trafik Sigortasında Fiyatlar Mutlaka Düşer

  1. ANASAYFA
  2. Blog / Bakan
  3. Trafik Sigortasında Fiyatlar Mutlaka Düşer

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Ülken, hükümetin zorunlu trafik sigortasıyla ilgili yeni düzenlemesini değerlendirerek, “Şu andaki fiyatlar koşullar farklıyken hazırlanan tarifelerden oluşuyor. Koşullar değiştiğinde tarifeleri de değiştireceğiz. Son düzenlemeler fiyatlara mutlaka olumlu bir şekilde yansır. Bugün bin lira olan bitrafik poliçesi çok daha aşağılara gelebilir” dedi.

“Fiyatların altında aşırı rekabet var”

Kamuoyunda tepkiye neden olan zamlara gelinen süreci anlatan Ülken, bazı sigorta şirketlerinin sektörde yüzde 25’in üzerinde pay aldıklarını ve fiyatı aşağıya çektiklerini söyledi. Bu rakamlara hiçbir zaman yaklaşamadıklarını anlatan Ülken, “Bu nedenle çok büyük sermayeler yatırmak zorunda kalan şirketler oldu. Diğer branşlardan kazandığımız paralarla zararımızı telafi ettik. Yani özetle bu noktaya gelmemizin altında aşırı rekabet var” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Meclis’ten geçen ‘Torba Yasa’ ile birlikte değişikliğe uğrayacak olan zorunlu trafik sigortası hakkında değerlendirme yapan Ülken, değişen kanun maddeleriyle ortaya olumlu bir durum çıktığını söyleyerek, “Son iki yılda kasko sigortalarında olduğu gibi trafik sigortasında da yeni düzenlemelerin olumlu etkilerini göreceğiz. İleriye dönük olarak fiyatlara mutlaka olumlu bir şekilde yansır. Bugün bin lira olan bir trafik poliçesi çok daha aşağılara olabilir” şeklinde konuştu.

Yeni düzenlemelerin yanı sıra sektörün doğrudan tazmin sistemine doğru gittiğini anlatan Musa Ülken, “Yürürlüğe girdiğinde sistem tersine dönecek. Sigortalı aracınıza vurduklarında, araç sahibi olarak kendi sigorta şirketinize gideceksiniz. Sigorta şirketi de ödemeyi kusurlu şoförün sigorta şirketinden geri alacak. Herkes kendi sigorta şirketinden parasını alacak yani kusursuz olması durumunda. Sistem gayet iyi yürüyor, müşteriye daha iyi hizmet veriliyor. Bu sistem de sigorta primlerini düşürebilir” dedi. Ülken, son olarak asgari ücretin 1.300 lira olmasıyla ödenen tazminatların sadece Anadolu Sigorta’ya etkisinin 150 milyon lirayı bulduğunu da söyledi.

Yeni yasayla neler değişecek?

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Torba Yasa’yla birlikte gelecek düzenlemelerde olumlu maddeler olduğunu belirterek, fiyatları düşürmesi beklenen başlıkları değerlendirdi.

Kusurlu sürücüye tazminat yok

Ülken, düzenlemelerin sigorta sektöründe ivmeyi karlılığa doğru götüreceğini, bunun da fiyatları aşağıya doğru çekeceğini anlattı. Yeni düzenlemeyle kusurlu sürücünün artık tazminat alamayacağını belirten Ülken, bu nedenle sektörün para kazanmaya başlayacağını ifade etti.

Daha öncesinde tazminat ödemelerinde net bir rakamın olmadığını, tazminat öderken sürekli farklı rakamlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Ülken, yeni çıkan mevzuatta tazminatların genel şartlara bağlanacağını ve önlerini görebileceklerini söyledi. Musa Ülken, yeni yasayla birlikte tazminat ödemelerinde ilk müracaat edilecek yerin sigorta şirketleri olacağını bildirerek, “Daha kaza sıcakken olay yerine gidip, davayı satın alan aracılar ortadan kalkacak, bu da sektöre ciddi bir iyileştirme sağlayacak” dedi.

Bakan Sigorta’nın Trafik Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Trafik Sigorta Teklifi için.

kaynak : sigortahaber

 

Önceki Gönderi
Doğru Sigorta Danışmanını Bulmak İçin 5 İpucu
Sonraki Gönderi
Özel Sağlık Sigortası

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon