Kasko Sigortası

KASKO SİGORTASI NEDİR ? NEDEN YAPILIR ?

Kasko, bir mal sigortası çeşitlidir. Kara yolunda kullanılabilen motorlu araç türlerini yanma, çalınma, çarpma, çarpışma vb. risklere dair koruma altına almaktadır.

Kaskonun amacı; sigorta poliçesinde belirtilmiş araca teminat sağlamaktır. Yani kasko yapılan aracın başına gelebilecek hasarlar kasko sigortası tarafından karşılanmaktadır.

İHTİYARİ MALİ SORUMLULUK TEMİNATI NEDEN ÖNEMLİDİR ?

İhtiyari Mali Sorumluluk teminatı ile aracın kullanılması sırasında üçüncü şahıslara verilecek bedeni ve maddi zararların Trafik Sigortası teminat limitlerinin üstünde kalan kısmı poliçede yazılı limitlere kadar teminat altına alınır. Diyelim ki bir kaza yaptınız, kusurlu taraf sizsiniz. Bu durumda kasko poliçesinde yazılı teminat limitleri dahilinde sizin hasarınız ödenir. Karşı tarafın hasarı da ilk etapta trafik sigortanızdan karşılanır. Trafik sigortasını aşan kısımda da kaskonuz devreye girer. Bu teminatı bir örnekle açıklamak gerekirse, karşı tarafın aracı 45,000 TL değerinde bir araç olsun. Siz kusurlu olduğunuz için ilk etapta trafik sigortanız bugün ki teminatlara göre 26,800 TL ye kadar karşı tarafın hasarını karşılayacak. Geriye kalan 18,200 TL lik hasarı da kaskonuzun ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile karşılanacaktır.

NEDEN KASKO YAPTIRMALIYIM ?

Araç kasko sigortası ise isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Kapsam olarak trafik sigortasının kapsamı dışında olan pek çok teminat kasko kapsamını içermektedir. Trafik sigortasında herhangi bir kaza/hasar durumunda karşı tarafın riskleri kapsam altındadır. Eğer hatalı olan poliçe sahibi ise, kazaya karışan diğer tarafın masrafları trafik sigortası tarafından karşılanır. Hatalı olan taraftaysanız ve kasko poliçeniz yoksa sadece karşı tarafın masrafları ödenir, sizin masraflarınız trafik sigortası dışındadır. Kasko sigortası yaptırarak öncelikle kaza durumunda kendi risklerinizi güvence altına almış olursunuz.

Kasko poliçesi alırken prim kadar teminatlara da dikkat etmelisiniz.  Genişletilmiş Kasko Sigortası, özel araçlar için hazırlanmış geniş kapsamlı bir kasko paketidir. Tüm özel araç sahibi müşterilerimiz Genişletilmiş Kasko Sigortası yaptırabilirler.

Kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Kasko sigortasında sigortalı, hasarın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Menü
Whatsapp Telefon