Motosiklet Sigortası

Motosiklet sigortası, motorlu araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu sigorta çeşididir. Motosiklet sigortası motorlu araçların kusurlu olduğu kazalarda üçüncü kişilerin zararını karşılamak için yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Motosiklet sigortası yaptırdığınız zaman olası bir kaza durumunda sigortanızın size sağladığı teminatlar ve güvenceler sayesinde önemli avantajlara sahip olursunuz. Motosiklet sigortası, karşı tarafın aracına verilen maddi zararları karşılamanın yanı sıra ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanan kazalarda meydana gelen maddi ve manevi bütün tazminat bedelini kapsamaktadır.

Motosiklet Sigortasının Yenilenme Süresi Ne Kadar?

Bütün motorlu araçlar için zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmak ve poliçe süresi dolduğu zaman poliçenin yenilenmesi gerekir. Yenileme süresi için önceden belirlenen kesin bir tarih bulunmamaktadır bu yüzden poliçenizin bitiminde en kısa zaman diliminde yenileme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Yaptırdığınız poliçenin süresi 1 senedir. Sigortasız bir şekilde trafiğe çıkmak ve olası bir kaza durumunda kötü sürprizler ile karşı karşıya kalmamak için poliçenizin başladığı tarihten itibaren 1 sene dolduğu anda poliçenizi yenilemelisiniz.

Motosiklet Sigortası Yaptırmamanın Cezası

Trafik kazalarında motosiklet sahibinin zararlarını karşılayan zorunlu trafik sigortası, kasko sigortası gibi isteğe bağlı olan bir sigorta türü değildir. Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç türü için mutlaka yapılması gerekir. Trafik sigortası yapılmamış araçlar gibi motosikletler de trafik denetimlerinde yakalandığı an trafikten men edilerek en yakın otoparka götürülmektedir. Motosiklet sahibi aracını geri alabilmek için öncelikle trafik sigortasını yeniletir. Daha sonrasında ise çekici masrafı ve otopark ücretini ödeyerek aracını geri alabilir. Trafik sigortası olmayan motorlu araçlar için para cezası da uygulanır ve bu cezayı 15 gün içinde ödemeniz halinde indirimden faydalanırsınız.

Motosiklet Sigorta Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Bütün motorlu araç türlerinde olduğu gibi motosiklet sigortası fiyatları da zamlandı. Motosiklet sahiplerinin en fazla merak ettiği konuların başında ise motosiklet sigorta fiyatlarının ne kadar artış gösterdiğidir. Peki en güncel olan motosiklet sigorta fiyatları nelerdir? Birden fazla değişkene bağlı olan motosiklet sigorta fiyatı için net bir rakam vermek mümkün değil. Motosiklet sigortası ücretlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulur;

  • Motosikletinizin hasarsızlık durumu,
  • Plakanızın bağlı olduğu il,
  • Motosiklet sigorta poliçenizi zamanında yenileme,
motosiklet sigortası

Motosiklet Sigortalarında Uygun Fiyat

Motosikletler için yapılan trafik sigortasında ücretlerin belirlenmesi bazı kriterlere göre yapılıyor. Kapsamı her motorlu araç için aynı olan bu sigortanın primleri bütün araçlarda farklılık gösterir. Trafik sigortası aracın modeli, markası ve yaşına göre belirlenir. Bunun yanı sıra araçların trafik geçmişi de motosiklet sigorta fiyatlarında etkili oluyor.

Kaza geçmişi olan sürücüler için prim tutarı daha yüksek olabilmektedir. Tam tersi bir durum söz konusu ise yani kaza geçmişi olmayan ya da uzun süre kazaya karışmayan sürücüler belirlenen tutar üzerinden indirim ile ödüllendiriliyor. Her sene zorunlu olan trafik sigorta poliçelerini yenileyecek olan araçlar bir basamak sistemine tabi tutulmaktadır. 7 ayrı basamaktan oluşan bu sistem, motorlu araçların elde edeceği indirim oranlarını belirliyor.

Buna bağlı olarak daha önceki poliçe dönemi boyunca hiçbir hasar kaydı olmayan araçlar, en üst basamakta bulunur ve en yüksek olan indirimden faydalanır. Sonraki dönemde kaza kaydı olursa bu araç bir alt basamağa düşer ve her kaza sonucunda bir basamak aşağı inerek en sonunda en yüksek limitten prim ödeyecek olan araçlardan oluşan 1. basamağa kadar geriler.

Bir poliçe dönemi içinde yani bir sene boyunca birden fazla kazaya karışmış olan araçlar geçirmiş oldukları kaza adedi kadar basamak düşer. Belirli bir süre kaza geçirmemek kaydı ile bu araçlar tekrar basamak çıkar ve sigorta indiriminden faydalanır. Sigorta indiriminden faydalanmanın yolu, trafik kurallarına uymaktan geçmektedir. Olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için tüm önlemleri alan sürücüler, hiçbir çaba harcamadan her poliçe döneminde en uygun teklifleri alamaya hak kazanır.

Sen de, senin için en doğru motor sigortasını bulmak için bakan sigorta whatsapp destek hattından bizimle iletişime geçebilirsin veya web sitemizdeki formu doldurabilirsin.

Bakan Sigorta’nın Trafik Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Trafik Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Kiracılar Konut Sigortası Yaptırabilir Mi?
Sonraki Gönderi
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yaş ve Fiyat Aralığı Nedir?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon