Sağlık Sigortası Fiyatını Neler Belirler?

  1. ANASAYFA
  2. Blog / Bakan
  3. Sağlık Sigortası Fiyatını Neler Belirler?

Hasta olma ya da farklı durumlara bağlı olarak ortaya çıkan sağlık giderlerinin karşılanması için kişiler sağlık sigortası yaptırır. Sonuçta insanların sağlığı, yaşam sürdürmede en önemli noktayken sigorta da olmazsa olmazlar arasında yer alır. Dolayısıyla herkes sigorta poliçesinde kendini en ideal şekilde koruma altına alan ve koşullarına kendisine uyan sigorta türünü bulmak ister. Yazımızın devamında sağlık sigortası fiyatlarını etkileyen unsurları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hem yaşam şartları hem de kişilerin kendi şartları neticesinde sağlık sigortası fiyatları dikkat edilen en önemli unsurlardan biridir. Sigorta şartlarının size uygun olup olmadığını anlamak için de biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Sağlık sigortası primlerini etkileyen bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlar ilk defa yapılacak sigortalarla yenileme yapılacak sigortalar arasında değişiklik gösterir. Etki eden unsurları bildiğiniz takdirde doğru kararı verebilirsiniz.

 

İlk Defa Yapılacak Sigortalarda Primi Etkileyen Faktörler

 Prim tablosu, yaş grubu ve cinsiyete göre farklı şekil alır. Asgari ücrette meydana gelen değişimler, ameliyat malzemelerinin ve ilaç fiyatlarının dönemlere göre değişiklik göstermesi primler doğrudan etki eder. Buna bağlı olarak da hazırlanan tablo her yıl güncellenir. Dolayısıyla ne zaman sigorta yaptırmak isterseniz o yılın çizelgesine göz atmanız gerekir. Yaşınıza ve cinsiyetinize göre prim miktarını öğrenmeniz mümkündür. Sağlık sigortası poliçesi üzerinde yer alan özel şartların da fiyatlara etki ettiğini söyleyebiliriz. Sağlık sigortası genel şartları hiçbir koşulda kurumdan kuruma fark etmezken, poliçe özel şartları kurumlara göre farklılıklar sunar. Ayakta yapılan tedavi ya da yatarak yapılan tedavi gibi farklı durumları kapsayan özel şartlar, ödemeniz gereken prim miktarını da ortaya çıkarır.

 

Yenileme Yapılacak Sigortalarda Primi Etkileyen Faktörler

 Sağlık sigortalarının her yıl poliçe bitiminde yenilenmesi gerekir. Sigorta yenilerken geçmiş dönemde meydana gelen hasar ve prim oranı göz önünde bulundurulur. Oranın, daha önce belirlenmiş olan miktardan düşük kalması durumunda yeni dönemde indirimli tarifeye denk gelebilirsiniz. Fazla çıkması durumunda ise primlerde yükselmeye gidilebilir. Siz yenileme dönemi gelmeden önce sağlık sigortası için sorgulama yaptığınız zaman yatırdığınız primleri ve hasar oranlarını görebilirsiniz. Böylelikle kafanızda az çok bir şablon oluşabilir. Yeni dönemde, eğer ekstra bir hastalık baş gösterirse ödemeniz gereken sigorta prim tutarında değişiklikler oluşur. Sizlerden ek prim ödemeniz talep edilebilir. Ancak bu ek prim ödemesini yaptığınız zaman hastalığınıza bağlı olarak gelişen ödemeleri de güvence altına almış olursunuz. Poliçe şartlarına göre dilerseniz ortaya çıkan hastalığınızı kapsam dışına alabilirsiniz. Fiyatlar konusunda farklı rakam aralıklarına denk gelmeniz mümkündür. Tam miktar öğrenmek adına işin uzmanına danışmanız daha doğru olur. Bu sayede merak ettiğiniz tüm detayları derinlemesine öğrenebilirsiniz. Gebze Bakan Sigorta whatsapp destek hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bakan Sigorta’nın Sağlık Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Sağlık Sigorta Teklifi için.

familyy 3501026 1920
Önceki Gönderi
Tamamlayıcı Sağlık ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar
Sonraki Gönderi
Sigorta Dışı Kapsamında Kalan Durumlar

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon