Pert Araç Kaskosu Nedir ve Nasıl Yaptırılır?

 1. ANASAYFA
 2. Blog / Bakan
 3. Pert Araç Kaskosu Nedir ve Nasıl Yaptırılır?

Pert Araç Kaskosu Nedir ve Nasıl Yaptırılır?

Yaşanılan riskli dur umlar kimi zaman klasik trafik sigortasının teminat sınırları dışında kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda araç sahiplerinin imdadına pert araç kaskosu yetişmektedir. Peki pert araç kaskosu nedir sorusunun cevabı olarak, ana teminatlar çerçevesinden belirlenen riskler doğrultusunda araçları ağır hasar alma veya çalınma gibi durumlara karşı teminat altına alan kasko türüdür.

Pert araç kaskosu nedir sorusundan sonra kişilerin aklına gelen bir diğer soru da neden yaptırmalıyım olmaktadır. Pert araç kaskosu ile sigorta şirketleri kişilere ücretsiz ekspertiz hizmeti de sunmaktadır. Alım satım işlemleri gerçekleştirilirken farklı imkanlar sunulur. Mesela bu kasko türüne sahip araçların değerinin arttığı bilinmektedir.

Pert araç kaskosu için Bakan Sigorta size özel teklifleri hemen alın…

pert-arac-kasko

Yaşanılan riskli durumlarda kasko sigorta türünün bir çeşidi olarak devreye giren pert kaskonun devreye girmesi için belirlenen risk olaylarının yaşanmış olması gerekir. Teminat kapsamı içerisinde yaşanılan durumlarda sigorta şirketleri hasarın tamamını karşılamaktadır. Bir aracın pert sayılabilmesi için bazı kriterlere uyması gerekir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir,

 • Ağır hasarlar ile araç tamamen kullanılmaz hale gelmelidir.
 • Aldığı ağır hasarlar ile aracın değer kaybetmesi gerekir. Bir aracın pert sayılabilmesi için kaybettiği değer sigorta şirketleri tarafından %70 oranında olmalıdır.

Pert Araç Kaskosunun Teminat Sınırları Nelerdir?

Her sigorta türünde olduğu gibi pert araç kaskosunun da belli teminat sınırları vardır. Sigorta şirketlerinin ortaya çıkan hasarları karşılaması için bu teminat sınırları içerisinde olmalıdır. Pert araç kaskosu şu riskleri teminat sınırları içerisine almaktadır,

 • Kişiye ait araç veya araçların çalınması halinde kasko devreye girer. Ayrıca araçların çalınmaya teşebbüs edilmesi halinde de pert araç kaskosu ile araç teminat altına alınır.
 • Kasko ile güvence altına alınmış aracın yanması halinde de kasko etkin hale gelir.
 • Dış etkiler sebebiyle araç hareket halinde veya sabit bir haldeyken herhangi bir cisim çarpması.
 • Yine araç sabit veya hareketli bri haldeyken devrilmesi, yuvarlanması veya düşmesi gibi kazalarda da pert araç kaskosu devreye girer.
 • Aracın ulaşım yolları (karayolu veya demir yolu) üzerinde motorlu veya motorsuz herhangi bir araçla yaşadığı kazalarda pert araç kaskosu teminatları arasında yer alır.

Yaşanılan bazı durumlar yaptırılan pert araç kaskosunu geçersiz bir duruma düşürebilmektedir.

pert arac kasko
 • Bu durumların başında yaşanılan kaza sonucunda tutulan hasar kaydının %70 oranının altında kalması gelmektedir. Sigorta şirketlerinin belirlediği çerçevede bir aracın pert sayılabilmesi için hasar sonucunda değerinin %70 düşmesi gerekmektedir.
 • Kaskoyu geçersiz kılan bir diğer sebep, savaş gibi yaşanılan global olaylarda alınan hasarlar kasko teminatlarına dahil değildir.
 • Araçların bilinçleri devre dışındayken yaşanılan kazalarda araçlar pert kaskodan yararlanamaz. Sürücüsünün alkollü veya uyuşturucu kullanması halinde yapılan kazalar bu sınırlar içindedir.
 • Araç sahiplerinin bilinçli bir şekilde yaptığı veya yaptırdığı kazalarda da araçlar kasko teminatı dışında kalır. Ve oluşan hasarlar kasko çerçevesinde karşılanmaz.
 • Alt yapısında nükleer maddelerin neden olduğu kazalarda pert araç kaskosu teminatları dışında kalmaktadır.

Kişilerin pert araç kaskosuna ihtiyaç duymalarının iki temel nedeni vardır. Bunlardan birincisi kişiler kimi zaman bu tür araçlar daha uygun fiyatlı olduğu için tercih etmektedir. Diğer bir neden ise bu araçları farkında olmadan satın almalarıdır. Pert araç kaskosu ile bu araçlar uygun fiyatlarla güvence altına alınabilmektedir.

Yaşanılan kazalarda kazanın olduğu günden itibaren beş gün içerisinde sigorta şirketine bildirim yapılmalıdır. Ve sigorta şirketinin sunduğu eksper hizmeti ile değer kaybı belirlenir. Belirlenen günden sonra bildirim yapılması halinde sigorta şirketinin sorumluluk almama durumu söz konusu olabilir.

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Motosiklet Kaskosu Nedir?
Sonraki Gönderi
Tehlikeli Madde Sigortası

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon