Alkali Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  1. ANASAYFA
  2. Blog / Bakan
  3. Alkali Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Alkali Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Sağlıklı yaşam trendleri arasında son dönemlerin en popüler beslenme şekli olan alkali beslenme vücuda sağladığı faydalar ile ön plana çıkıyor. Diyetisyenlerin sağlığa faydalarını saya saya bitiremediği bu beslenme şekli neye dayanıyor ve gerçek anlamda bu kadar etkili mi? Alkali beslenme metodunu öğrenerek ve günlük yaşamınıza uygulayarak daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Alkali Beslenme Nedir?

Alkali beslenme yöntemi bilimsel tezlerden faydalanılarak elde edilmiştir. Bu yöntem insan vücudundaki pH dengesinin beslenme ile değiştirilmesini kapsar. Alkali beslenme şeklinde asidik yiyeceklerin yerine alkali yiyecekler ile beslenerek mümkün hale geldiği uzmanlar tarafından savunulan bir düşüncedir. Alkali beslenme şekli vücut sağlığı için neden önemlidir? Alkali beslenme şeklini savunan uzmanlara göre vücudumuzdaki hücreler biyolojik olarak ideal hali olan kan serumunun pH değerinin 7.4’ün altında olması gerektiğidir. Asit yükü arttığı zaman hücreler ve iç organlar zarar görmektedir. Bu da adeta domino taşı etkisi yaparak genel vücut sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Ancak özellikle artan sanayileşme ve sürekli değişen çevresel faktörlerin etkisi vücudun alkali dengesini korumasını oldukça güçleştirir. İşte tam olarak bu noktada da devreye giren alkali beslenme şekli sayesinde asidik yiyecekler alkali besinler ile değiştirerek kanda bulunan pH dengesinin korunmasını sağlıyor. Özetle, alkali beslenme şekli vücuda yüklenmiş olan asit yükünün artmasını engelleyip ve alkali dengeyi koruyarak oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçiyor.

Bakan Sigorta Alkali Beslenme 1 scaled

Vücudun Asit- Alkali Dengesi Nasıl Değişir?

Vücut sindirim sonrasında alkali atık bırakan besin maddeleri sayesinde vücudu alkali dengeye çekiyor ve bu sayede vücut alkali hale dönüşür. Vücutta asidik atık bırakan besin maddeleri sayesinde pH dengemizi bozarak kanımızın asidik hale dönülmesini sağlar. Hücreler, vücudun pH dengesine karşı aşırı duyarlı olduğundan dolayı asit- alkali dengesi bozulduğu an yorulmaya başlar. Bu süreçte de organlarımız daha fazla çalışmaktadır.

Metabolizmanın yavaş çalışması ile birlikte kilo alma sorunları baş gösterir. Vücudun yaşlanma süreci hız kazanır. Ve vücutta eklem ve kemik ağrısı, kalp damar rahatsızlıkları, sindirim sisteminde hastalıklar, böbrek taşı, hızlı bir şekilde kilo artışı, obezlik, yorgunluk ve alerji gibi sorunlar baş göstermeye başlar. Alkali beslenme metodu karşıtları ise vücudun pH dengesini koruma özelliğine sahip olduğu görüşündeler. Beslenmenin vücudun alkali beslenme dengesi için etkili olmadığı çok sınırlı olduğunu savunurlar. Vücut dengesini sağlaya bilse bile alkali beslenme metodu bu çabaya sadece destek oluyor.

Alkali Beslenmenin Faydaları

Glutensiz beslenme, vegan ve vejetaryen beslenme şeklini benimseyen kişiler için oldukça uygun bir beslenme yöntemidir. Alkali beslenme kilo verme ya da kilo kontrolünde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ancak alkali beslenmenin tek fayda sağladığı konu kilo kontrolü değildir. Beslenme uzmanlarına göre alkali beslenmenin diğer faydaları ise şu şekildedir;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi
  • Kalp ve Damar sağlığına katkısı
  • Kas ve Kemik sağlığının korunmasına destek olur
  • Cilt sağlığını destekleyerek deri hastalıklarından koruyor.

Bakan Sigorta’nın Sağlık Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Sağlık Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Trafik Sigortası Yaptırmayanlara Uygulanan Cezalar Nelerdir?
Sonraki Gönderi
Alkollü Kaza Hasarını Trafik Veya Kasko Sigortası Öder Mi?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon