Motosiklet Kaskosu Nedir?

Motosiklet kaskosu, motosiklet kullanımında oluşabilecek durumlara karşı alınabilecek önlemleri içeren kasko türüdür. Uzun yollardır trafikte görmeye alışkın olduğumuz motosikletlerinde en az arabalar kadar korunması gerekmektedir. Bu noktada motosikletlerin korunabilmesi için motosiklet kaskosu yaptırılmasının önemli bir gerekliliği bulunmaktadır.

Motosiklet söz konusu olduğuna güvenlik ile ilgili akla ilk gelenler güvenlik ekipmanları olmaktadır. Sürüş sırasında kask, dizlik, yelek gibi ekipmanlar ile sürücülerin kendilerini olası kazalara karşı koruması ve güvence altına alması gerekmektedir. Bu noktada motosiklet satın alan her bilinçli bireyin aynı zamanda motosiklet kaskosu da yaptırması gerekmektedir. İşte bu noktada motosiklet kaskosu ile ilgili kişilerin yönelttiği sorular akla gelmektedir. Motosiklet ile trafiğe çıkma izni bulunan tüm araçların trafik sigortası ve kasko yaptırması gerekmektedir. Şimdi gelin motosiklet kaskosu ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

bakan sigorta motosiklet kaskosu

Motosiklet Kaskosu ile Trafik Sigortasının Farkı Nedir?

Kasko ve trafik sigortasının farkı motosiklet kullanıcılarının en fazla merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Trafik sigortası ile kaskonun birbirinden ayrılmasını sağlayan bazı farklar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi trafik sigortasının zorunlu olması ve kaskonun ise isteğe bağlı olmasıdır. Trafik sigortası, motosiklet sahiplerinin her yıl zorunlu olarak yaptırması gerek bir sigortadır. Trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda cezai işlem uygulanır ve araç trafikten men edilir.

Motosiklet kaskosu ise zorunlu bir uygulama değildir. Araç sahiplerinin talepleri doğrultusunda farklı seçenekler kapsamında yapılabilmektedir. Araç kaskosu zorunlu bir uygulama olmasa dahi yüksek rizikolu araçlar için mutlaka yaptırılması önerilmektedir. Bazı motosiklet sürücüleri trafik sigortasını yaptırdığı için motosiklet kaskosunu yaptırmaya gerek duymuyor. Ancak motosiklet kaskosu da en az trafik sigortası kadar büyük bir öneme sahiptir. Çünkü ikisinin de kapsamları birbirinden farklıdır. Peki, motosiklet kaskosu neleri kapsar?

Bakan Sigorta Motosiklet Kaskosu 02

Motosiklet Kaskosunun Kapsamı

Zorunlu trafik sigortası genel olarak motosiklet kazası durumunda üçüncü şahıslara verilmekte olan zararın teminat altına alınmasını sağlamaktadır. Kasko ise kargo yaptırılan aracın kendisini teminat altına almaktadır. Bu nedenle motosiklet sahiplerinin trafik sigortası ile birlikte kaskolarını da mutlaka yaptırmaları gerekir. Motosiklet kaskosunda sigortalanan her araç için ayrı teminatlar bulunmaktadır. Söz konusu teminatlar sigorta şirketleri tarafından ana teminatlar adı altında toplanmaktadır. Bu teminatlar genel olarak motosikletlerin bir cisme çarpması ya da bir cismin motosiklete çarpması durumunda oluşabilecek hasarlar, devrilme, çalınma ve yanma gibi durumlarda meydana gelebilecek zararların temin edilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında bireyler isteğe bağlı olarak motosiklet kaskosuna çeşitli teminatlar ekleyebilirler. Söz konusu ek teminatlar araçların karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu rizikoların belirlenmesi ile kasko poliçesine eklenmektedir.

Poliçeye eklenmiş olan her teminat motosiklet kasko değerini artırmaktadır. Çünkü motosikletin kullanılacağı sıklık, sürücünün çeşitli davranış şekilleri ve alışkanlıkları karşılaşacağı risklerin değişkenlik göstermesine neden olmaktadır. Örneğin, yağışlı bir alanda trafiğe çıkan motosiklet su baskını ve sel altında kalabilir. Aynı zamanda deprem bölgesinde bulunan bir kişi motosikletin depreme karşı korunmasını talep edebilir. Toplumsal olayların ve terörizmin yoğun olduğu yerlerde motosiklet terör olaylarına karşı teminat altına alınabilir. Bu doğrultuda motosiklet kasko hizmeti sunulurken bireylerin ihtiyaçlarına çok dikkat etmek gerekmektedir.

Neden Motosiklet Kaskosu Yaptırmalısınız?

Motosiklet kaskosunu neden yaptırmanız gerektiğini detaylı bir şekilde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Güvenli ve Konforlu Bir Yolculuk

Bu kasko doğrultusunda çok daha güvenilir ve konforlu bir yolculuk deneyimi yaşamanız mümkündür. Herhangi bir ek teminat eklemeden ana teminatlar ile dahi kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Bu doğrultuda güvenli bir yolculuk için motosiklet kaskosu yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sizi ve Motosikletinizi Korur

Motosiklet kazaları en sık gerçekleşen kazalardandır. Bu doğrultuda motosiklet kaskosu hem sizi hem de aracınızı korur. Motosikletin devrilmesi, yanması ve çalınması gibi durumlarda maddi hasarlar meydana gelir. Bu hasarlar motosiklet kaskosu ile güvence altına alınmaktadır.

Üçüncü Kişileri de Güvence Altına Alır

Yapacağınız ek teminatlar ile motosiklet kaskosu kapsamında kaza sırasında ki üçüncü kişileri de  koruma altına alabilirsiniz. Her türlü olumsuz durumdan motosiklet kaskosu ile kurtulmanız mümkündür.

Bakan Sigorta’nın Trafik Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Trafik Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Doğum Aniden Gelebilir, Tam Sağlık Sigortası Yaptırmakta Gecikmeyin!
Sonraki Gönderi
Pert Araç Kaskosu Nedir ve Nasıl Yaptırılır?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon