Kiracılar Konut Sigortası Yaptırabilir Mi?

 1. ANASAYFA
 2. Blog / Bakan
 3. Kiracılar Konut Sigortası Yaptırabilir Mi?

Konut sigortası sadece mülk sahibi kişiler tarafından tercih edilmez, konutta ikamet eden kiracılar da konut sigortası yaptırabilirler. Çünkü eve ve yapısına zarar verecek durumlar her zaman oluşmaz. Örnek verecek olursak; eve hırsız girmesi ya da su baskınının olması durumunda ev eşyaları zarar görür. Bu olağanüstü durum karşısında mülk sahibi tamamen bağımsızdır. Zarar ev içinde yaşayan kiracının olacaktır ve hasarı kendisi telafi etmek zorunda kalacaktır. Bu yüzden konutta ikamet eden kiracı için konut sigortası önem taşır.

Kiracıları düşünen sigorta şirketleri alternatif teminatlar hazırlamaktadır. Konut sigortası, sadece mülk sahibi kişiler için değil kiracılar için de önem taşır. Konut sigortası sunmuş olduğu geniş ölçekli hizmetleri sayesinde pek çok kiracıya karşılaştıkları zor durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Afet durumu söz konusu olduğunda binada oluşan masrafları da karşılaması sayesinde kiracının mülk sahibine karşı bir sorumluluğu olmamaktadır. Konut sigortası poliçesinde yer alacak teminatların belirlenmesi sigortayı yaptıracak kişinin tercihine bırakılmıştır.

konut sigortası

Kiracı Konut Sigortası Kapsamında Neler Bulunur?

Kiracılar için hazırlanan konut sigortası kapsamında hazırlanan poliçelerde;

 • Bina ortak kullanım alanları içinde zarar görecek kişilerin masraflarının karşılanması. Örneğin; apartman bahçesi ya da apartman boşluğunda yaşanabilecek mal ve can kaybı zararlarından doğan hasarlar teminat kapsamı içinde yer alır.
 • Acil ilk yardım hizmeti ile evde sigortalı olan kişinin ya da yakınındaki bireylerin tıbbi müdahaleye ihtiyaç duydukları durumlar için sigorta kapsamı içinde ilk yardım hizmeti sunulmaktadır. Sigorta poliçesindekiraci konut sigortasi alt banner senelik olarak belirlenen ilk yardım hizmeti kullanım hizmeti limitine göre değişkenlik göstermektedir.
 • Alternatif konuta nakil; sigorta kapsamı içinde oluşmuş hasarlar sonucunda, kiracının evsiz kalmaması için tamirat süresince otel ya da başka konutlarda ikamet ücretleri sigorta tarafından karşılanmaktadır. Bu madde özellikle ağır hasar görmüş evlerde kullanılamaz durumlarda sigorta sahibi kişiler için büyük bir rahatlık sunmaktadır.
 • Mali sorumluluk maddesi; konutta oluşan hasarlardan mülk sahibi haberdar olmak ister. Örneğin; evde çıkan yangın eğer konut sigortası yok ise mülk sahibi tarafından kiracıya ödetilir. Ancak yangın durumunda ya da poliçe kapsamı içinde bulunan diğer durumlarda ortaya çıkan hasarların maddi sorumlulukları sigorta poliçesi kapsamı içinde değerlendirilir.
 • Kira kaybı teminatı ise ödenmiş kiranın işlenmeyen günlere karşılık gelen miktarının teminat altına alınmasıdır.
 • Konut sigortası kapsamında olan ek hizmetler ise cam kırılması, elektrik ve su tesisatında oluşan arızalar sigorta kapsamında yıllık olarak belirlenecek limit dahilinde ücretsiz olarak hizmet kapsamında sunulmaktadır.
 • Sigorta şirketlerine bağlı olarak farklılık gösteren teminatların yanı sıra avantajlı hizmetler de sunulmaktadır. Bu kapsam içinde; diş teminatı, mobilya onarım, semin onarım, halı onarım ve leke çıkarma gibi konular içinde konut sigortası hizmetleri arasında yer almaktadır.

Konut Sigortası Kapsamında Neler Bulunur?

Konutunuzda oluşabilecek herhangi bir hasara karşı konutunuzu güvence altına alan sigorta çeşidine konut sigortası denilir. Konut sigortası ile birden fazla duruma karşı eviniz koruma altına alınır ve oluşabilecek hasar durumlarında zararınız sigorta tarafından karşılanır. Oluşabilen herhangi bir hasar durumunda öncelikli olarak ev eşyalarınız zarar görür. Konut sigortası bu sebep ile öncelikli olarak ev eşyalarınızı koruma altına alır. Bunun aynı sıra poliçenize ekleyeceğiniz başka teminatlar ile evinizde oluşabilecek pek çok hasarında önüne geçmeniz mümkündür. Konut sigortası; sigorta yaptıran bireyin tercihlerine göre şekillenen poliçe ile eviniz pek çok risk durumuna karşı güvence altına alınır.

Konut Sigortası Detayları

Konut sigortası kapsamı içinde sunulan teminatları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yangın durumu, yıldırım düşmesi, patlama; yangın ve yangına bağlı olan sebepler sonucunda oluşabilecek hasar karşılanır.
 • Terör eylemleri, grev, kitle hareketleri gibi durumlarda evinizde oluşabilecek hasarlar karşılanır,
 • Sigorta kapsamı içine alınmış camlar herhangi bir sebepten dolayı kırılması durumunda poliçe limitleri dahilinde karşılanır.
 • Sigortalı kişi kaza sonucunda ölmesi durumunda varislerine, malul olması halinde ise kendisine sigorta poliçesinde belirlenen limitler doğrultusunda ödeme yapılır,
 • Konut sigortalarında en çok tercih edilen hırsızlık teminatı ile evinize herhangi bir şekilde hırsız girer ve maddi kayba neden olursa hırsızlık sonucu oluşan maddi kayıp sigorta tarafından karşılanır.

Senin için en doğru konut sigortasını bulman için bakan sigorta whatsapp destek hattından bizimle iletişime geçmelisin veya web sitemizdeki formu doldurabilirsin.

Bakan Sigorta’nın Konut Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Konut Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Kasko Nedir? Aylık Kasko Yapılabilir mi?
Sonraki Gönderi
Motosiklet Sigortası

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon