Kasko sigortası, zorunlu olan trafik sigortası dışında kişilerin isteğine bağlı olarak yaptırılır. Özel sigorta çeşitlerinden biridir. Özellikle araç sahibi olan kişilerin, seyir halindeyken ya da aracın durduğu yerde bir sorun teşkil etmesi durumunda devreye girer. Kişilerin iradesi dışında olan olayların büyük bir kısmını kapsaması oldukça avantajlıdır. Sistemin amacı ve hedefi, sigorta sahibinin aracının farklı koşullarda uğradığı zararın karşılanmasıdır. Ancak kaza sırasında sadece kasko sahibi olan aracın hasarları karşılanır.

Neden Kasko Yaptırılır?

 Kasko yaptırmanın pek açıdan avantajı vardır. Bu avantajları kısa bir şekilde liste haline getirmek gerekirse;

  • Kasko sigortası sahibi olan kişiler herhangi bir kaza sonucunda oluşan hasarı karşılatabilirler.
  • Bir aracın başına gelebilecek her türlü sorunu ek teminatlar ödeyerek sigorta altına alabilirsiniz.
  • Kasko sigortası sözleşmesi kişinin talepleri doğrultusunda şekil alır. Ek teminatlar ve üst limitleri kişilerin belirleme hakları vardır.
  • Bazı tadilat durumları ve çekici gibi özel hizmetler kasko kapsamına dahil edilebilir.

Kasko Sigortası Sözleşme Tarihleri ve Teminatları Nelerdir?

 Kasko, zorunlu bir sigorta olmadığı için belirli bir zaman aralığında yaptırılması gerekmez. Dilediğiniz zaman aracınız için kasko yaptırabilirsiniz. Sözleşme imzalanıp poliçe örnekleri elinize ulaştığı andan itibaren kaskonuz geçerli olur. Yaptırdıktan sonra 365 gün yani bir yıl boyunca devam eder.

Kasko teminatı hakkında seçim yaparken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Yanma, çarpma, çalınma ve çarpılma durumları her zaman poliçe ye dahildir. Bunların dışında bazı ek teminatlar ilave ettirme hakkınız da mevcuttur.

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Her iki sigorta çeşidi arasındaki en büyük fark; trafik sigortasının zorunlu, kaskonuz isteğe bağlı olmasıdır. Bunun dışında da bazı farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar ise şu şekildedir;

  • Trafik sigortası kusurlu olunan kazada karşı araca veya 3. Şahışlara ödeme yapar. Kasko sigortası kusurun kimde olduğuna bakmadan kasko sahibinin aracını teminat altına alır.
  • Trafik sigortasında hesaplamalar ve limitler Hazine Müşteşarlığı tarafından belirlenir. Kaskoda ise limit belirleme yetkisi sigorta şirketi ve sigortalının kendisindedir.
  • Trafik sigortası yaptırılmayan araçların trafikten men edilme durumu vardır. Kasko, isteğe bağlı olduğu için yaptırılmaması durumunda herhangi bir ceza uygulaması yoktur.
  • Kasko poliçelerine ilave olarak farklı teminatlar ekleme şansınız bulunur. Aynı durum trafik sigortalarında geçerli değildir.

Kasko hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri Gebze Bakan Sigortaya whatsapp destek hattından sorabilirsiniz.

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Pert Kasko Sigortası Hakkında Bilinmeyenler
Sonraki Gönderi
İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası Nedir?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon