Kasko Nedir? Aylık Kasko Yapılabilir mi?

 1. ANASAYFA
 2. Blog / Bakan
 3. Kasko Nedir? Aylık Kasko Yapılabilir mi?

Kişilerin isteğine bağlı olarak araçlarını yaşanılabilecek risklere karşı güvence altına almak adına yaptırdıkları sigorta türüne kasko denir. Kasko araçları temel de şu risklere karşı güvenceye alır,

 • Kasko; karayollarında, demiryollarında kullanım halinde ortaya çıkan trafik kazalarında çarpma, çarpışma durumlarına karşı,
 • Hareket halinde ya da durma halindeyken kaskolu aracın iradesi dışında herhangi bir cismin çarpması durumunda aracın devrilmesi, yuvarlanması,
 • Araç sahibi dışındaki üçüncü şahıslar ve fiil ehliyetine sahip olmayan kişiler tarafından verilen zararlar,
 • Kaskolu aracın yanması ve
 • Çalınması gibi durumlara karşı da araçları koruma altına alır.
kasko

Bu durumlar yapılan her kaskonun içeriğinde mevcuttur. Kasko içerikleri çeşitlerine göre de değişiklik göstermektedir. Kasko çeşitlerine bakılacak olursa,

 1. Dar Kasko: Klasik kasko uygulamasında yer alan teminatların bir kısmını içeren ve ‘mini kasko’ olarak da adlandırılan kasko tipidir. Fiyat olarak klasik kasko uygulamasından daha uygun olsa da birçok teminatı karşılamadığı için araç sahipleri tarafından pek fazla tercih edilmemektedir.
 2. Genişletilmiş Kasko: Genel kasko poliçesine yapılabilecek ek teminatları kapsayan kasko teminatıdır. Bu teminatlardan bazıları şu şekildedir,
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Deprem, yanardağ püskürmesi,
 • Hukuksal yardım teminatı,
 • Ferdi kaza teminatı gibi çeşitleri sayılabilmektedir.
 1. Tam Kasko: Klasik kasko uygulamasının yanı sıra genişletilmiş kasko teminatlarının tamamını kapsayan kasko türüdür.

Aylık Kasko Nedir?

Covid 19 pandemi döneminde ortaya çıkan bir kasko çeşidi olan aylık kasko ile kişileri, aktif olarak kullanamadığı araçlarında oluşabilecek hasar durumlarına karşı korumaya almaktadır. İçerik olarak normal kasko gibi araçların çarpışma, çalınma ve yanma gibi durumlara karşı güvence altına almaktadır. Klasik kaskodan temel farkı, yaşanılan dönemin şartlarına göre ödeme şartlarının aylık teminatlara bölünmesidir.

Aylık kasko, klasik kasko yapma yönteminde olduğu gibi sigorta şirketlerine başvurularak pratik bir şekilde yaptırılabilmektedir. Aylık kasko özellikle araçlarını nadiren kullanan veya aktif kullanma dönemi kısıtlı olan kişilere hitap etmektedir. Aracını belli dönemlerde kullanan kişilere klasik kasko süresi olan bir yıl gereksiz bir ödeme gibi gelebilmektedir. Aylık kaskonun sağladığı güvence ile kişiler kısıtlı bir zaman diliminde araçlarını cazip fiyatlar eşliğinde kullanabilmektedirler.

car sigorta

Yıllık Kasko Nedir?

Araçların belirli durumlarda alacakları hasara karşı koruyan kasko uygulaması karşılıklı olarak belirlenen tarihte başlar ve 365 gün devam eder. Kasko süreleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken temel husus 4 yılda bir yaşanılan artık yıl ile bu süre 366 gün kasko poliçeleri artık olarak güncellenir. Bu sebeple yıl yaşanma durumunda belirlenen tarihin bir önceki gününde bitme durumu ortaya çıkabilir.

Kasko süresiyle ilgili unutulmaması gereken bir diğer hususta şirketlerin poliçeyi fesih etme hakkıdır. Sigorta şirketleri poliçe imzalandıktan belirlenen süre içerisinde prim borcunun ödenmemesi halinde poliçeleri feshedebilmektedirler. Prim borcunun ödenmesi için belirlenen süre genellikle poliçe imzalandıktan sonraki ilk 30 gündür.

Aylık ve Günlük Kasko Yapılabilir Mi?

Klasik kasko uygulaması belirlenen tarih itibari ile bir yıl geçerli olmasının yanı sıra aylık olarak yapılması da mümkündür. Kişiler bu süreleri kendi diledikleri şekilde uyarlayabilmektedirler. Mesela bir yıllık klasik kasko süresini belirli zaman diliminde iptal ederek alternatif zaman dilimleri oluşturulabilir. Veya aylık olarak yapılan kaskonun otomatik olarak yeniletilmesi ile farklı opsiyonlar oluşabilmektedir. Örnek vermek gerekirse aylık kaskoyu 3 ay otomatik yenileyerek 3 aylık kasko elde edilebilir ancak kasko uygulamasının özelinde 3 aylık kasko seçeneği yoktur.

Tıpkı belli aralıklarda aylık kasko seçeneği olmadığı günlük ödeme seçeneğine sahip günlük kasko da söz konusu değildir. Günlük kasko seçeneği bulunmaması sebebiyle en kısa kısa süreli kasko söz konusu olduğunda kişiler aylık kaskoyu tercih edebilirler.

Sen, senin için en doğru kasko sigortasını bulmak için bakan sigorta whatsapp destek hattından bizimle iletişime geçebilirsin veya web sitemizdeki formu doldurabilirsin.

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Bol Su İçmenin Sağlığa Faydaları
Sonraki Gönderi
Kiracılar Konut Sigortası Yaptırabilir Mi?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon