Günlük hayatta kullanılan bütün araçlarda trafik sigortası mevcuttur. Ancak bazen kaza durumlarında karşı tarafın zararına karşılık istenen miktar, limitin üzerinde olabilir. Böyle durumlarda Motorlu Kara Taşıtları Mali Mesuliyet Sigortası yani İMM büyük avantaj sağlar. Özel sigorta çeşitleri arasında yer alan bu seçenek, zararın fazla olması durumunda hasar kaydının kişiler yerine şirketler tarafından ödenmesine imkan tanır. Bu sigorta, kişilerin isteği üzerine yapılır. Yaptırmak istemeniz durumunda kasko poliçenize ilave yaptırabilirsiniz.

 

Kişinin haklı olması durumunda ya da abartılı istekler durumunda korunmasını vadeden İMM sigortası, Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Hem maddi hem de manevi tazminatları kapsayarak kişilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Tazminat durumlarının detayları hakkında bilgi edinmek için Bakan Sigorta’ya danışabilirsiniz.

Bakan Sigorta’nın Trafik Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Trafik Sigorta Teklifi için.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasının Şartları Nelerdir?

 Zorunlu trafik sigortası şartlarının yetersiz kalması durumunda, kişilerin en geç 5 iş günü içerisinde bu durumu sigorta şirketlerine bildirmeleri gerekir. Eğer kaza sonrasında hasar gören parçaların onarımı ya da muadili mevcutsa bu işlemler uygulanır. Ancak her ikisi de mümkün değilse parça yenisiyle değiştirilir. Manevi hasarlarda ise ölçüm yapmak zor olduğundan bu konudaki güvencenin teminata ayrı olarak belirtilmesi gerekir. Ayrıca prim ödemesi de buna bağlı olarak değişir. Zincirleme kazalarda, kazada zarar gören her araç için teminat ödenir. Tazmin talepleri kazada zarar gören kişinin, tazminat ve zarar yükümlüsünü öğrendiği an başlar.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Teminat Primleri Hakkında

 İhtiyari mali sigorta teminatıyla kasko poliçesi için ödenen teminatlar arasında bazı farklar vardır. Ancak prim ödemelerinize İMM sigortasının teminatını da ilave ettirebilirsiniz. Bunun için ek ödenek ödemeniz gerekir. Ayrıca manevi hasarlar için de özel bir genişlik talebinde bulunabilirsiniz. Teminat tutarı ise her araçta ve poliçede aynı olmaz. Teminat geçerliliğinin korunabilmesi için prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması en önemli koşuldur. İMM sözleşmesi üzerinde belirtilen şartların dışına çıkılması ya da ödemelerin düzenli olarak yapılmaması durumunda sözleşmenin feshedilme hakkı vardır. Sözleşme fesih hakkı sadece sigorta şirketlerinde değil sigortalı kişi için de geçerli bir durumdur. Sözleşmenin koşullarına göre kişilerin, uygun görmedikleri durumlarda fesih etme hakları bulunur. Sözleşme imzalarken tüm koşullar ve ödenmesi gereken primler detaylı olarak konuşulur. Taraflar bu doğrultuda imza atarlar. İleriye dönük kötü sürprizleri en hafif kayıpla atlatabilmeniz noktasında İhtiyari mali mesuliyet sigortası sözleşmesi oldukça avantajlıdır.

Günümüzde trafikteki araçların bedelleri ortalaması 80 bin 120 bin tl civarındadır. 2021 de trafik sigortası karşı araca sadece 43bin tl ödeme yapmaktadır. Eğer kaskonuz veya ihtiyari mali mesuliyet sigortanız yoksa bu sizin cebinizden çıkacak demektir. Zor durumda kalmamak için Gebze Bakan Sigorta’dan sınırsız teminatlarda poliçe alabilirsiniz.

Önceki Gönderi
Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?
Sonraki Gönderi
Kasko Nedir? Aylık Kasko Yapılabilir mi?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon