Trafik Sigortası Varken Kasko Gerekli mi ?

  1. ANASAYFA
  2. Blog / Bakan
  3. Trafik Sigortası Varken Kasko Gerekli mi ?

Trafik Sigortası Varken Kasko Gerekli mi? Neden?

Türkiye’de araç sahiplerinin en çok karıştırdığı iki konu trafik sigortası ve kaskodur. Biri yapıldığında diğerinin gereksiz olduğu veya birinin diğerini de kapsayacak şekilde hizmet sunduğu düşüncesi vardır. Ancak gerçekler oldukça farklıdır. Bu anlamda trafik sigortası ve kasko kavramlarının ne olduğunu detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

Trafik Sigortası Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu uyarınca belirlenmiş kurallar çerçevesinde yapılması şart olan ve olası kaza durumunda kazazedenin mal ve canına gelen zararın belirli nispette karşılanmasını konu alan bir sigortadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde trafiğe kayıtlı her aracın mutlaka bu sigortayı yaptırması gerekir. Aksi takdirde aracın trafiğe çıkması engellenebilirken çeşitli para cezaları da araç sürücülerini bekler.

Kasko Nedir?

Trafik sigortasından faklı olarak zorunluluğun esas olmadığı bir sigorta türü olan kaskoda; aracın yangın, hırsızlık, sel, deprem ve diğer bütün olumsuzluklar nedeni ile zarar görmesi durumunda zararın karşılanmasını temel alır. Trafik sigortasından bir başka farkı kaskonun karşı tarafın zararını değil kaskolu aracın zararını karşılamasıdır. Bu anlamda iki kavram birbirine yakın ancak aynı değildir.

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yukarıda tanımı yapılan bu iki kavram araçlar için hayati derecede önem taşırken araç sürücüleri için de oldukça önemlidir. Bu anlamda bir araç sahibinin trafik sigortası ve kasko arasındaki farkları iyice anlaması gerekmektedir. Aşağıda bütün detayları verilen farkları inceleyerek siz de bu konuda daha net bilgilere sahip olabilirsiniz.

  • İki sigorta türü arasındaki en temel farklılık birinin isteğe bağlı birinin ise zorunlu olmasıdır. Aracın kullanılabilmesi adına trafik sigortası gerekli iken kasko için böylesi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmek gerekir.
  • Trafiğe çıkmak adına olmazsa olmazlardan bir tanesi olan trafik sigortası kaza sonrasında karşı tarafın masraflarını karşılarken kaskoda durum tam tersidir. Kasko sigortası poliçe sahibinin karşı karşıya kaldığı riskleri ortadan kaldırmaya odaklanır.
  • Trafik sigortasında ödenecek tutarların limitini devlet belirler. Bu nedenle bir kaza sonrasında 100.000 TL masraf oluşmuşsa ve devlet tarafından belirlenmiş sınır 50.000 TL ise geri kalan 50.000 TL’yi kazanın ortaya çıkmasına neden olan kişi öder. Kasko’da durum oldukça farklıdır. Poliçede belirlenmiş durumlar çerçevesinde aracın pert olması halinde yeni araç verilmesi dahi mümkündür.

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortası fiyatları aracın bulunduğu şehir ve bu şehirdeki kaza oranlarına göre belirlenen bir sigorta çeşididir. Araç sürücüsünün sigortayı yeniletmek istediğinde kaza yapmamış olması ve aracı güvenli bir şekilde kullanması sigorta için ödeyeceği ücretlerde düşüşler görülmesine katkı sağlar. Bu anlamda trafik sigortası fiyatları belirlenirken hem şehir hem de sürücü nitelikleri dikkate alınır. Ayrıca aracın kaza oranını azaltacak niteliklere sahip olması ve kaç yıldır trafikte olduğu da trafik sigortası fiyatları konusunda belirleyici faktörlerden bir tanesidir.

2017 de trafik sigortalarında plaka ve hasar oranına bağlı olarak azami fiyat listesi açıklanmıştır. Sigorta şirketleri bu fiyatın üzerinde fiyat vermesi yasaklanmıştır.

Kasko Fiyatları

Kasko fiyatları, trafik sigortası fiyatlarına gör çok daha değişkendir. Bu fiyatların belirlenmesinde sürücünün ve aracın nitelikleri dikkate alınır. Sürücü daha önce kaza yapmış mı araçta herhangi bir hasar var mı gibi bütün detaylar dikkate alınarak kasko fiyatları belirlenir.

Kasko fiyatı hesaplanırken mesleğiniz, çalıştığınız kurum bilgisi, çocuk sahibi olmanız gibi bilgilerde size ek indirim kazanmanızı sağlayacaktır. Kasko sigortanızın uygun olması için teminatları düşürmeden sadece ek indirimler ile en iyi kaskoyu Gebze Bakan Sigorta’dan almalısınız.

Önceki Gönderi
Trafik Kazası Esnasında Yapılması Gerekenler ?
Sonraki Gönderi
Mini Onarımın Teminat Altına Aldığı Haklar

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon