NTY0NTg2ND reidin gyoder yeni konut fiyat endeksi eylul 2019 aciklandi

DASK ile Konut Sigortasının Farkları

Evimiz bizim için bu kadar değerliyken onu güvence altına almamak olmaz. Evimiz için farklı sigorta ürünleriyle bize farklı seçenekler sunuluyor. Bunların başında her yıl yaptırmakla mükellef olduğumuz DASK geliyor. Bunun yanı sıra konut sigortasıyla da evimizi güvence altına alabiliriz. Peki bu iki sigortanın bize sundukları açısından farkları nedir?

  • DASK zorunludur. Tüm bina sahipleri her yıl DASK yaptırmak zorundadır. Bu durum kanunla düzenlenmiştir.
  • Konut sigortası isteğe bağlıdır. Bina sahibinin isteğine bağlı olarak yaptırdığı sigorta türüdür. Yani araba sigortaları üzerinden düşünürsek:

DASK=Zorunlu Trafik Sigortası                     

Konut Sigortası=KASKO

  • DASK sadece deprem ve depreme bağlı yangın, sel, toprak kayması gibi durumlarda oluşacak hasarları karşılar.
  • Konut sigortası hem depreme bağlı hasarların DASK’ın sağladığı teminatın üzerinde kalan kısmını, hem de depremden ayrı olarak meydana gelen yangın, sel, toprak kayması, terör olayları vb. durumları karşılar.
  • DASK depremden kaynaklı olarak sadece binanızda oluşan hasarları karşılar. Yani binanızın temelinde, duvarlarında, çatısında, isnat duvarlarında oluşan hasarları karşılar. Eşyalarınızda meydana gelen hiçbir hasarı karşılamaz.
  • Konut sigortası seçeceğiniz poliçe türüne göre hem binanızda meydana gelen hasarları hem eşyalarınızı, hem de binanızın sabit tesisat (elektrik, su, doğal gaz vb.) hasarlarını karşılar. Hatta konut sigortasıyla kiracı olduğunuz evde sadece eşyalarınızı bile güvence altına alabilirsiniz.
  • DASK’ın teminatları standarttır. Üst limit olarak 150 bin belirlenmiştir. Bunun dışında bilir kişi raporuna göre belirlenen bu limit çerçevesinde hasarınız karşılanır.
  • Konut sigortasında teminat üst sınırını yapacağınız poliçe belirler. Evinizin değeri 800 bin ise DASK’ın karşıladığı 150 bin sizin için oldukça fazla maddi kayıp oluşturacaktır. Konut sigortası ile evinizi değeri üzerinden örneğin 800 bin üzerinden teminat altına alabilirsiniz.
  • DASK standart bir sigorta türüdür. Ek teminat imkanı sunmaz.
  • Konut sigortası size birçok ek teminat seçeneği sunar. Mesela evinizde sizin ya da aileniz tarafından kazara başka bir kişiye verilen zararı da karşılayabilir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Eve misafir geldi ve çocuklar oynuyorlar. Misafir çocuğunun oyun oynarken kolu kırıldı. Hastane masraflarınızı, eğer poliçenize dahil ise konut sigortanız karşılayabilir. Ya da olası bir deprem durumunda binanız yıkıldı diyelim. Konut sigortanız evinizin ve eşyalarınızın tazminatı ödediği gibi enkazın kaldırılmasının da masrafını karşılar.

Kısacası yukarıda da belirttiğimiz gibi durumu trafik sigortası ve kasko gibi düşünebilirsiniz. DASK ile sadece deprem halinde standart teminatlar alırken, konut sigortası ile evinizle ilgili karşılaşabileceğiniz tüm durumları güvence altına alabilirsiniz.

Bakan Sigorta’dan ücretsiz sigorta danışmanlığı ve DASK teklifinizi almak için hemen tıklayın.

 

Kaynak : Sigortacini

Önceki Gönderi
5 Soruda DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)
Sonraki Gönderi
Konut Sigortası Yaptırmak İçin 11 Neden

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon