Deprem Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. ANASAYFA
 2. Blog / Bakan
 3. Deprem Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bakan Sigorta Deprem Sigortası DaskDeprem Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Deprem, ülkemizin en önemli gerçeklerinden bir tanesi olurken can ve mal kayıplarının ortaya çıkmasına neden olan afetlerden bir tanesidir. Depremin engellenemeyen özellikte olması nedeni ile insanların riskleri azaltmak adına çeşitli önlemler aldığı bilinir. Bu durumda siz de konutunuzda çeşitli önlemler alarak ortaya çıkabilecek riskleri minimum seviyeye çekebilirsiniz.

Deprem Öncesinde Yapılması Gerekenler 

Deprem öncesinde belirli kurallar ışığında önlemler almanız hem canınızı hem de malınızı korumanız açısından mühimdir. Bu kapsamda aşağıdaki durumlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yapının Zemininin Depreme Dayanıklı Olması

Oturulan yapıda zemin etüdünün yapılması ve deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Zira deprem ile yaşamayı öğreneceksek depreme karşı etkin mücadele etmek gerekecektir. Bu durumda yapınızın zeminini mutlaka sağlamlaştırmalısınız.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırın

Zorunlu Deprem Sigortası ya da DASK olarak bilinen zorunlu uygulama ile depremin yıkıcı etkilerinden kurtulmak adına önlem almalısınız. Ülkemizde bir konutta oturabilmenin öncelikli şartı olan DASK; yapının özelliklerine göre değişen primlerle yaptırılır. DASK gibi küçük ama deprem sonrasında sizin için oldukça önemli zararların tazmin edilmesini sağlayacak bir uygulamaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde depremin yıkıcı etkilerinden kurtulmak çok mümkün olmaz!

Planlama ve Acil Durum Seti

Deprem esnasında ortaya çıkabilecek bütün riskleri ortadan kaldırmak adına yapılması gereken en önemli şey planlama ve hazırlıktır. Bu anlamda bir deprem ile karşı karşıya kalınması durumunda aile üyelerinin ne yapacağı titizlik ile belirlenmelidir. Bu sayede hem deprem nedeni ile ortaya çıkacak zararlar giderilir hem de panik anında daha büyük kayıplara neden olunmasının önüne geçilir.

Deprem öncesi dikkatle hazırlanması gereken acil durum seti de deprem sırasında hayatınızı kurtarabilir. Bu nedenle göçük altında kalmanız ya da evinizin dışında kalmanız nedeni ile karşılaşacağınız riskleri azaltmak adına acil durum setini mutlaka hazır etmelisiniz.

Deprem Sırasında Nelerden Kaçınılmalıdır?

Deprem, insanların panik olmasına neden olan afetlerin başında gelir. Bu nedenle bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldığınızda panik yapmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca merdiven, balkon ve asansör gibi yerlerden uzak durmalısınız. Bu sayede hayatta kalma oranınızı arttırabileceğiniz gibi farklı riskleri de ortadan kaldırabileceksiniz.

Deprem Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Deprem tehlikesi geçtikten sonra aşağıdaki uygulamalar ile felaketin etkilerinden hızlıca kurtulabilirsiniz.

 • Deprem sonrasında kendi emniyetinizi sağladıktan sonra aile üyelerinin durumunu kontrol etmelisiniz,
 • Gaz vanasının kapatılmalı ve evin hava alması sağlanarak binadan uzaklaşılmalıdır,
 • Gaz kaçağı ihtimaline karşı kibrit ve çakmak kullanımından uzak durulmalıdır,
 • Binaya geri dönme konusunda acele edilmemeli ve uzmanların direktifleri izlenmelidir,
 • Acil toplanma yerlerinde beklemeli ve uyarıları dikkate almalısınız,

Enkaz Altında Kalınması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Deprem sonrasında herkes yara almadan veya enkaz altında kalmadan kurtulamaz. Bu nedenle enkaz altında kalınması halinde aşağıdaki uygulamalara başvurulmalıdır.

 • Panik yapmamalısınız,
 • El feneri kullanmalısınız,
 • Ağzınızı bir mendil ile kapatarak toz yutmamaya özen gösterin,
 • Mümkün olduğunca ses çıkararak bulunmanız adına çaba sarf edin,
 • Enerjinizi kontrol ederek kurtarma ekiplerine destek olmalısınız,
 • Enkaz altında kalan başka insanlar varsa onlarla da irtibat kurmalısınız.

Depremden en az şekilde etkilenmek için bu kurallara dikkat etmenizi ve Gebze Bakan Sigorta’ya gelip deprem sigortanızı yaptırmanızı önemle rica ederiz.

Bakan Sigorta’nın Dask (Zorunlu Deprem Sigortası) ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Dask (Zorunlu Deprem Sigortası) Teklifi için.

Önceki Gönderi
Sütçü Öldü; Düğününü Sigorta Yapacak
Sonraki Gönderi
Konut Sigortası Zarar Tespiti Nasıl Yapılır ?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon