Arabamız gün boyu toz, duman, yağmur, çamur, kuş pisliği, reçine derken sürekli dış etkenlere maruz kalıyor. Bunların da en can sıkıcı olanı boyaya ciddi zarar veren kuş pisliği ve reçine. Hele ki kurudu mu temizlemesi de zorlaşıyor. Bu yüzden aracımızın temizliğini ihmal etmeden belli periyotlarda yapmamız gerekiyor. Ayrıca arabamızı yıkarken dikkat etmemiz gereken noktalar var.

İlk önce araç yıkamamız için gerekli malzemeleri sıralayalım:

Hortum: Hortumun ucuna takmak için çok amaçlı tabanca (suyu hem tazyikli hem de normal olarak kullanabilmek için çok önemli. Bu tabancayı edinirken ucuzuna kaçmayın).

Yıkama süngeri: Aracınızı fırçayla yıkamak çok iyi bir fikir değil. Eski usul fırçayla yıkayanlar var ama fırça aracın boyasına zarar verebiliyor. En etkili ve zararsız olanı otomobil yıkama süngeri.

Araba şampuanı: Alacağınız şampuan önemli. İçeriğinde kesinlikle asit olmamalı. Her zaman marka tescilli ürünler tercih edilmeli. Ayrıca cilalı şampuanlar arabanızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Şimdi sırada aracınızı adım adım nasıl yıkayacağınıza geçelim.

  • İlk olarak aracınızın her yerini bol suyla yıkayın. Kuş pisliği, kurumuş meyve pisliği vb. zor kirlerin iyice yumuşaması önemli. Daha sonra tazyikli suyla tüm bu lekeleri ve kirleri güzelce temizleyin. Kurumuş pislikler zor gibi görünse de suda hemen yumuşayarak çıkacaklardır. Tazyikli su burada önemli. Eğer hortumla gerekli tazyik sağlayamıyorsanız önce bir benzinlikte tazyikli su ile bu pislikleri çıkarın.
  • Araba şampuanınızdan bir kapak şampuanı bir kova suyun içine dökün ve güzelce köpürtün. Otomobil süngeri yardımıyla güzelce yıkayın. En başta lastikleri yıkayıp suyunuzu kirletmeyin.yıkamayı en sona bırakın. Çünkü en kirli yerler lastiklerdir.
  • Aracınızın güzel kurulanması çok önemli. Yoksa su lekeleri kalır ve aracınız hemen çamur olabilir. Kurulama işlemi için suyu daha rahat emen penye bezler ya da cam bezleri kullanın. Aracınızın her yerini güzelce kurulayın.
  • Aracınızın dışı pırıl pırıl oldu. Şimdi de sıra içinde. Aracınızın içinde doğal olarak en pis yer paspaslardır. Paspasları temizlemenin en güzel yolu aracınızın dışını yıkamadan paspaslarını çıkarıp yıkamak ve kuruması için kenara bırakmak olacaktır.
  • Aracınızın içini imkanınız varsa elektrikli yoksa şarjlı süpürge ile güzelce süpürün. Aracınızın içindeki plastik aksamı ve gösterge camlarını nemli ve yumuşak bir bezle silin. Kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin. Aracınızın camlarının içini cam sil ile silebilirsiniz. Leke kalmaması için de cam bezi ya da gazete kullanabilirsiniz.
  • Aracınız artık tertemiz. Bu kadar özen gösterdiğiniz aracınızı olağan bir kazaya karşı da kaskolamayı da unutmayın.

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyım
Sonraki Gönderi
Trafik Sigortasında Fiyatlar Mutlaka Düşer

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon