Gelin şimdi Sürücülerin trafik kurallarına uygun bir biçimde araç kullanması, yaşanan ya da yaşanabilecek kazaların önüne geçme konusunda elbette çok etkisi vardır. Siz ne kadar dikkatli olursanız olun trafik bu kaza geliyorum demez. Bu yüzden zorunlu trafik sigortası ve Kasko sigortası bu gibi olumsuz durumlarda karşınızdaki araç ya da sizin aracınızda oluşabilecek hasarları poliçe ve limitler ile karşılıyor.

Her sene yenilenmesi zorunlu olan Trafik Sigortası ve aynı zamanda isteğe bağlı olan Kasko Sigortası meblağlarının merak edildiğini biliyoruz. Bu iki araç sigortası poliçe primleri belirlenirken de hasarsızlık indirimi oldukça önemli bir role sahiptir.; hasarsızlık indirimi nedir, hasarsızlık indirim oranları ne kadar gibi merak edilen sorulara birlikte cevap bulalım.

Az önce de bahsettiğimiz gibi hasarsızlık indirimi Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası meblağları hesaplanırken göz önünde bulundurulan bir uygulamadır. Bu doğrultuda araç sahiplerinin kaza ve verdikleri hasar geçmişi dikkatle incelenir. Zorunlu Trafik Sigortası’nda yapılan inceleme sonucunda sürücüler 7 farklı basamaktan oluşan bir basamakta kendilerine yer bulurlar.

Yer aldıkları basamak doğrultusunda belirli bir miktarda indirim hakkı kazanabilir veya kaza durumu söz konusu ise daha fazla prim ödeyebilirler. Hasarsızlık indirimi her sene poliçe yenilemesi yapılırken güncellenir.

Zorunlu Trafik Sigortası’nda Hasarsızlık İndirimi Basamakları Ne Anlama Gelmektedir?

Hasarsızlık indirimi 7 farklı basamaktan oluşur. Her basamak araç sahiplerine belli bir oranda indirim veya fazladan poliçe primi sunmaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası’nı ilk defa yaptıracak olan bir kişi, ilk yıl 4. Basamaktan sisteme giriş yapar.

Poliçe süresi boyunca herhangi bir kaza yaşanmaması durumunda sürücü bir üst basamağa yani 5. Basamağa çıkabilmektedir. Kaza durumu söz konusu olduğunda ise sigorta şirketlerinin yaptığı inceleme sonunda sigortalı bir alt basamak olan 3. Basamağa gerileyebilir ve fazla prim ödeme söz konusu olabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası’nda Hasarsızlık İndirim Oranları

 • yıl, 7. basamak ve %45 hasarsızlık indirim oranı. (Kazasız 3 yıl bitiren)
 • yıl, 6. basamak ve %30 hasarsızlık indirim oranı. (Kazasız 2 yıl bitiren)
 • yıl, 5. basamak ve %15 hasarsızlık indirim oranı. (Kazasız 1 yıl bitiren)
 • yıl, 4. basamakta indirim uygulanmamaktadır. (İlk defa araç alan)
 • yıl, 3. basamak ve %50 oranında prim artışı. (Kazalı 1 yıl bitiren)
 • yıl, 2. basamak ve %100 oranında prim artışı. (Kazalı 2 yıl bitiren)
 • yıl, 1. basamak ve %150 oranında prim artışı uygulanmaktadır. (Kazalı 3 yıl bitiren)

Zorunlu Trafik Sigortası’nı ilk defa yaptırdığınız zaman 4. basamaktan başlanıldığından daha önce söz etmiştik. Eğer 12 ay olan poliçe döneminizde kusurlu olduğunuz bir kazaya karışmadığınız takdirde bir sonraki dönemde 5. basamağa geçerek %15 oranında hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. 3. senede de kusurlu olduğunuz bir kazaya karışmadığınız vakit 6. basamağa yükselerek %30 oranında prim indiriminden faydalanabilirsiniz.

Kusurlu olduğunuz bir kazaya karıştığınızda ise ne olur? Bu durum söz konusu olduğunda 3. basamağa gerilersiniz, Zorunlu Trafik Sigortası primlerinizde indirim uygulanmaz ve %50 oranında prim artışı uygulanır. Bir sonraki poliçe döneminizde de kusurlu olduğunuz bir kazaya karışırsanız bir basamak daha gerileyerek 2. basamak ve %100 oranında prim artışı ile karşı karşıya kalırsınız.

Kasko Sigortası’nda Hasarsızlık İndirim Oranları

Yaşanabilecek bir kaza durumunda aracınızda oluşan hasarları poliçenizde belirtilen teminatlar ve limitler dahilinde karşılamayı hedefleyen Kasko Sigortası’nda durum biraz daha farklıdır. Kasko Sigortası’nda basamaklardan daha çok poliçe yenileme senesi doğrultusunda uygulama bulunur.

 • Poliçenin 1. sene sonundaki yenilemede %30 oranında indirim
 • Poliçenin 2. sene sonundaki yenilemede %40 oranında indirim
 • Poliçenin 3. Sene sonundaki yenilemede %50 oranında indirim
 • Poliçenin 4. Senesi ve sonraki seneleri sonunda yenilemede %60 oranında indirim

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Kasko Nedir? Aylık Kasko Yapılabilir mi?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon