Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebek Tedavisi Öder mi ?

  1. ANASAYFA
  2. Blog / Bakan
  3. Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebek Tedavisi Öder mi ?

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmanın son çaresidir. Özel sağlık sigortasının tüp bebek tedavisini karşılaması bu son çareyi kullanan çiftleri büyük bir masraftan kurtaracaktır. Çünkü bu tedavinin masrafı 2020 için 8.000-15.000 TL bir rakam çıkmaktadır. İlaç fiyatları da eklenince bu rakam 20.000 TL’yi aşmaktadır ve tedavi her gün daha pahalı bir hale gelmektedir.

Tüp bebek tedavisi çoğu gelişmiş ülkelerdeki kamu ve özel sağlık sigortaları tarafından karışlanmaktadır. Kadının iş hayatına daha aktif katılımı, yapay gıdaların yaygınlaşması gibi sebepler bu ülkelerde gebelik oranının ciddi bir düşmesine neden olmaktadır. Bunun çaresi ise tüp bebek tedavisi olarak görülmektedir. Özel sağlık sigortasına bu tedavinin dâhil edilmesi çifteleri bu tedaviye teşvik etmektedir.

Ülkemizde ise bu tedavi gelişmiş ülkeler kadar yaygın değildir. Kamu ve özel sağlık sigortaları bu tedaviye soğuk bakmaktadırlar. Bu konuda olabilecek bir tavır değişimi yıllardır çocuk sahibi olamayan çiftlerin menfaatine olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Bir Tedavidir?

Bu tedavide erkek sperm hücresi ve kadın yumurta hücresi laboratuvar ortamında döllendirilir ve gelişmesi için anne rahmine bırakılır. Tedavinin beş aşaması vardır:

Yumurtaların uyarılması: Bu aşama yumurtalara hormon tedavisiyle başlar. Sonrasında yumurtaların uyarılması için bazı ilaçlar verilir. Buradaki amaç kadın yumurtalarını nicelik ve nitelik olarak geliştirmektir. Yumurtaların 8-18 gün boyunca 18-20 mm büyüklüğüne erişmeleri beklenir. Bunun sonrasında çatlatıcı iğne yapılır.

Yumurtaları toplanması: Çatlama iğnesi yapılmasından 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi uygulanır. Bu işlemin toplam süresi 13-30 dakikadır.

Spermlerin alınması: Erkekten mastürbasyon ile spermler alınır. Bu spermler laboratuvara gönderilir.

Döllenme: Bu şekilde alınan kadın yumurtası ve erkek spermi laboratuvar ortamında döllendirilir. Bu döllenme. spermi yumurtaya enjekte ederek yapılır.

Embriyo transferi: Yukarıda belirtilen enjekteler sonrasında çeşitli embriyolar elde edilir. Bu embriyolar 3-4 gün bekletilerek en güçlüsü seçilir. Seçilen embriyo gelişmek üzere kadın rahmine aktarılır.

Tüp Bebek Tedavisini SGK Karşılar mı?

SGK belirli şartlarda, çocuk sahibi olamayan çiftelere bu imkânı tanımaktadır. Bundan yararlanmanın şartları şunlardır:

  • Hiç çocuğu olmamak,
  • En az 5 sene genel sağlık sigortasına sahip olmak,
  • Kadının 23-38 yaşında olması,
  • Normal yollarla gebe kalınamadığını sağlık kurulu raporuyla belgelendirmek,
  • Gebeliği sürdüremeye engelleyici hastalığın olmadığını sağlık raporuyla belgelendirmek,

Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

Türkiye’deki sigorta şirketleri bu tedaviyi özel sağlık sigortası teminatı altında karşılamamaktadırlar. Sadece Anadolu Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası teminatı altında tüp bebek tedavisini karşılamaktadır.

Anadolu Sigorta’nın sağladığı bu teminattan yararlanmak için tüp bebek merkezinin SGK ve Anadolu Sigorta ile anlaşmalı olması gerekir. SGK tedavinin belirli bir miktarını karşılar. Fark ücretini ise Anadolu Sigorta karşılar. Bu sigorta şirketi 64 yaşına kadar olan herkese bu özel sağlık sigortası ürününü teklif etmektedir.

Özel sağlık sigortanızı yaptırmak için Bakan Sigorta’yı arayabilir veya whatsapp destek hattımızdan öğrenmek istediğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Bakan Sigorta’nın Sağlık Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Sağlık Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Mini Onarımın Teminat Altına Aldığı Haklar
Sonraki Gönderi
Trafik Sigortası Ne Zaman Ödeme Yapmaz?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon