Dar ve Full (Genişletilmiş) Kasko Nedir? Farkları Nelerdir?

 1. ANASAYFA
 2. Blog / Bakan
 3. Kasko
 4. Dar ve Full (Genişletilmiş) Kasko Nedir? Farkları Nelerdir?

Dar ve Full (Genişletilmiş) Kasko Nedir? Farkları Nelerdir?

Kasko, ülkemizde trafikte seyreden araçların çok büyük bir kısmının sahip olduğu risk ve kazalara karşı bir önlemdir. Araçların kaza sonrası hasarlarının karşılanması veya çeşitli durumlar nedeni ile zarar görmelerine karşı tercih edilen kasko çeşitleri ile araç sahiplerine hitap eder. Bu anlamda araç sahipleri gerek bütçelerini gerekse de faydalanmak istedikleri kapsamı belirleyerek bir kasko sigortası tercih eder.

Kasko tercihinde bulunulurken dar kapsamlı ve genişletilmiş (full) kapsamlı iki çeşit kasko türünden birinin seçilmesi gerekir. Peki, bu kasko türleri nelerdir? İnsanlar hangi kasko çeşidini tercih ederek daha doğru bir seçim yapmış olur?

Genel Kasko Nedir?

Ülkemizde araçların teminat altına alınmasına katkı sağlayan kasko çeşidi, genel kasko olarak adlandırılır. Aracın temel teminatlarla koruma altına alınmasını sağlayan bu güvence kapsamında aşağıdaki teminatlar bulunur;

 • Araç çarpması,Kasko
 • Park halindeki araca başka bir aracın ya da bir cismin çarpması,
 • Aracın başkaları tarafından zarara uğratılması,
 • Araç yanması,
 • Aracın çalınması veya hırsızlık esnasında belli parçalarının zarar görmesi.

Yukarıdaki teminatlar genel kaskonun olmazsa olmazlarıdır. Bir tanesinin dahi eksik olması halinde genel kasko kapsamından çıkılmış olur. Bu anlamda gündeme dar kasko gelir.

Bakan Sigorta’nın Kasko Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Kasko Sigorta Teklifi için.

Dar Kasko Nedir?

Dar kaskonun tercih edilmesindeki temel şart daha az prim ödemeleri gerçekleştirmektir. Bu anlamda genel kasko teminatları içerisinde bulunan ve işe yaramayacağı düşünülen bir teminatın çıkarılması dar kasko kapsamını ifade eder. Genel teminatlardan bir tanesinin tercih edilmemesi nedeni ile daha ekonomik bir seçenek olsa da bu kaskonun kapsamlı koruma sağlamaması araç ve araç sahipleri için güvensizdir.

Full (Genişletilmiş) Kasko Nedir?

Genel kasko teminatlarının kendisi için yeterli olmadığını düşünen araç sahipleri için kasko kapsamını genişletmek mümkündür. Ek teminatlar ile genişletilmiş kapsamda aracın koruma altına alınması mümkün olur. Bu anlamda doğal afetler, terör olayları, yabani hayvan zararı gibi çok sık görülmeyen ama ortaya çıkması durumunda araca zarar verecek durumlara karşı da güvence sağlanabilir.

Genişletilmiş kasko ya da full kasko olarak bilinen bu seçenek ile sadece aracın değil aynı zamanda araç içerisindeki özel eşyaların da korumaya alındığı biliniyor. Kapsamın net bir şekilde belirlenip bir sözleşme ile imza edilmesi sonrasında kullanılması gereken bu kasko çeşidinin yer ve zaman fark etmeksizin devreye gireceği bilinir. Bu nedenle araç sahiplerinin olası hasarları tazmin etmek adına geç kalmaması gerekir.

Dar ve Genişletilmiş Kaskı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ülkemizde kaskoyu bir yük olarak gören araç sahipleri nedeni ile zaman zaman yaşanan kayıpların tazmin edilmesi durumu söz konusu olmayabilmektedir. Zira kasko yapılmaması çok büyük kayıplara neden olur. Bu anlamda dar ve geniş kapsamlı kaskoları farkları ile incelemek ve hangisinin yapılması gerektiğini ortaya çıkarmak gerekir.

Kasko

 • Dar kapsamlı kaskolar daha ekonomik olurken geniş kapsamlı kaskolarda primler daha yüksektir,
 • Dar kapsamlı kasko daha az teminat sunarken geniş kapsamlı kaskoda teminat daha fazladır,
 • Dar kapsamlı kasko daha güvensiz bulunurken geniş kapsamlı kasko tüketiciler nezdinde daha güvenilir bir seçenek olarak dikkat çeker.

Yukarıdaki açıklamaları ve farkları dikkate alarak siz de en doğru tercihi Gebze Bakan Sigortaya gelerek yapmalısınız.

Önceki Gönderi
2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Ödeme Bilgileri
Sonraki Gönderi
Pert Kasko Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon