Asansör Sorumluluk Sigortası Nedir?

Asansör, insan yaşamında çok kullanılan bir unsur olduğundan olası kaza ve riskleri önlemek adına asansör sorumluluk sigortası yaptırmak gerekir. Can ve mal kayıplarının önüne geçmek adına gerekli bir sigorta türü olan asansör sorumluluğu olası her kazanın önüne geçer. Bu kapsamda kaza nedeniyle ortaya çıkacak maddi ve manevi riskler de ortadan kalkar.

Asansör kazası mali sorumluluk sigortası olarak da adlandırılan bu sigorta çeşidinde amaç insan yaşamını korumakken aynı zamanda asansör işleteni ya da sahibi de koruma altına alınır. Bu sayede ortaya çıkacak kazalarda üçüncü kişilerin talep edecekleri tazminatın önüne geçilmiş olur. Poliçede yer alan teminatlar bağlamında bütün taleplerin sigorta tarafından karşılanabiliyor olması sigorta yaptıran kimseleri finansal açıdan korur.

Asansör işleten ya da bir asansöre sahip olan hemen herkesin yaptırması gereken bu sigortayı daire sahipleri bir araya gelerek ya da yönetici yaptırabilir. Bu da aslında önleme ve koruma konusunda çok ciddi avantajları beraberinde getirir.

Asansör Sorumluluk Sigortası ve Asansör Kazaları

Asansör kazaları çok sık olmasa da insan yaşamının ayrılmaz parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle de asansör bakımlarının bakım, onarım ve kontrollerinin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekir. Söz konusu eylemler gerçekleşmiş olsa da asansörde ortaya çıkabilecek kazaların sorumluluğundan kurtulmak adına sigorta yaptırmak şarttır. Asansör işleteni ya da sahibi olan kimselerin olası kazalara karşı kendilerini korumaları bu kapsamda mümkündür.

Asansör sorumluluk sigortası yapılmış bir asansör için herhangi bir kaza ortaya çıktığında sorumluluk ortadan kalkar ve sigorta poliçesi devreye girer. Teminatlar dikkate alınmak koşuluyla kaza başı ya da kişi başı tazminat ödemeleri gerçekleştirilir. Bu sayede hem mağdur taraf hem de asansörün sahibi/işleteni için avantajlı bir durum ortaya çıkar.

asansör sorumluluk sigortası

Asansör Kazası Mali Sorumluluk Sigortası Nelere Karşı Korur?

Asansör kazası gerçekleştiğinde genellikle insanların maddi ve manevi anlamda zarar gördüğünü düşündüğünüzde burada korumanın maddi ve manevi olacağını unutmamak gerekir. Peki, sigorta kimi korur? Asansör işleteni ya da sahibi tarafından yapılan sigorta 3. kişileri korur. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bir yakınının evine gelen ve burada asansörü kullanırken kaza yaşayan kişi/kişilerin zararı tazmin edilir.

Ancak tazminatın kapsamı ve ne kadar olacağına dair sigorta poliçesinde yazan teminatların dikkate alınması gerekmektedir.

Asansör Kazası Mali Sorumluluk Sigortası Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Asansörün tam koruma sağlaması ve olası kazaların insan yaşamını tehdit etmesi noktasında çok hassas olmak gerekir. Bu noktada özellikle can ve mal kayıplarını önlemek adına gerçekleşen sigortaların değeri büyüktür. Peki, bu değeri ortaya çıkaracak ve daha sağlıklı bir sigorta yaptırmış olmanızı sağlayacak olan nedir? Bu konuda dikkat etmeniz gereken belli başlı detaylar vardır.

Sigorta seçenekleri arasından bir tercih yaparken mutlaka bir profesyonelden destek almalısınız. Sigorta kapsamını ve sizi koruma altına alan özel şartları değerlendirmeniz gerekir. Her poliçenin teminatları ve korumayı sunduğu durumlar aynı değildir. Muafiyetler ve teminat limitleri olarak da adlandırılan detayları dikkate alarak bir seçim yapmak daha sağlıklı sonuçlar almaya kapı aralayacaktır. Bu nedenle de olabildiğince dikkatli ve titiz davranmak gerekecektir.

bakan sigorta asansör
bakan sigorta asansör
bakan sigorta asansör

Asansör Kazası Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Türkiye’de sigorta yaptırmak çoğu zaman zorunlu olduğu için tercih edilen bir durum olur. Ancak bu anlayış baştan aşağı yanlıştır. Sadece zorunlu olunduğu için yaptırılan sigortalar dışında kalan sigortaların da tam koruma sağlayabileceği unutulmamalıdır.

Asansör Sorumluluk Sigortası dikkate alındığında herhangi bir sorumluluktan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle de sigorta yaptırırken bireylerin bu sigortayı sadece koruma sağlamak adına yapacakları unutulmamalıdır. 3. kişilerin can ve mal kaybını önlemeyi hedefleyen bu sigorta sayesinde tazminat ödemeleri sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Asansör Sorumluluk Sigortası Süresi Ne Kadardır?

Sigortalar, kural olarak 1 yıllık şeklinde yapılır. Asansör Sorumluluk Sigortası da benzer şekilde yıllık yapılır ve sigortayı yaptıran kişiler dilerse yenilenebilir. Siz de asansörünüzle alakalı en güvenilir çözümlerden yararlanmak adına mutlaka sigorta şirketinizle iletişime geçmelisiniz. Böylelikle sadece güvenliği değil aynı zamanda kaliteli sonuçları elde etmeniz de mümkün olur.

Bakan Sigorta’nın İşyeri Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun İşyeri Teklifi için.

Önceki Gönderi
Abonelikler için DASK Zorunlu Mu ?
Sonraki Gönderi
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Avantajları Nelerdir?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon