İnsan vücudunun yaklaşık %60’ ı sudan oluşur. Genellikle günde 237 ml su içmeniz önerilir. Bu özel kuralı uygulayarak bir yaşam sürmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Bol su içmenin kanıtlanmış olan sağlığa 7 faydasını sizin için derledik.

1.Su İçerek Fiziksel Performansınızı En Üst Seviyeye Çıkarın

Egzersiz yaparken susuz kalırsanız, fiziksel performansınız düşebilir. Bu özellikle yoğun egzersiz ya da yüksek ısı sırasında oldukça önemlidir. Dehidrasyon, vücudunuzun su içeriğinin %2 ‘si kadar az bir kısmını kaybedersiniz, gözle görülür bir etkiye sahip olabilmektedir.  Bununla birlikte, sporcuların su ağırlıklarının %6-10 kadarını ter yolu ilke kaybetmeleri sık görülen bir durumdur.

Bu da vücut ısı kontrolünün değişmesine, motivasyonun azalmasına ve yorgunluğun neden olmaktadır. Ayrıca yaptığınız egzersizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha zor hale getirebilir. Optimal hidrasyonun bunun olmasını engellediği görülmüştür. Hatta yüksek yoğunluklu egzersiz esnasında ortaya çıkan oksidatif stresi azaltır. Kasların yaklaşık %80’ inin su olduğu düşünülürse şaşırtıcı bir sonuç değildir.

Yoğun egzersiz yapıyorsanız ve terleme eğiliminiz var ise susuz kalmamak mutlak en iyi performansınızı ortaya koymanıza yardımcı olacaktır.

2.Enerji Seviyenizi ve Beyin Fonksiyonunuzu Önemli Ölçüde Etkiler

Beyniniz, hidrasyon durumunuzdan büyük ölçüde etkilenir. Yapılan çalışmalar vücut ağırlığının %1-3’ ü gibi hafif dehidrasyonun bile beyin fonksiyonunun birden fazla yönünü bozabileceğini göstermiştir.

Genç kadın denekler üzerinde yapılan çalışmalarda araştırmacılar yapılan egzersiz sonrası %1,4 oranında sıvı kaybının hem ruh halini hem de konsantrasyonu bozduğunu bulmuşlardır. Ayrıca baş ağrısı sıklığını da arttırır. Aynı araştırma sonuçlarına göre genç erkekler de %4,6’ lık sıvı kaybının çalışma belleği için zararlı olduğunu ve anksiyete ve yorgunluk duygularında artış olduğunu tespit etmişler.

bakan sigorta su banner

3.Baş Ağrılarını Önleme ve Tedavi Etmede Suyun Önemi

Dehidrasyon bazı insanlarda baş ağrılarını hatta migreni tetikleyebilir. Yapılan araştırmalarda baş ağrısının dehidrasyonun en yaygın semptomlarından biri olduğu sonucu ortaya çıkarılmıştır. Örnek verecek olursak araştırmaya katılan 393 denek arasından %40’ ının dehidratasyonun bir sonucu olarak baş ağrısı yaşadığı tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra bazı araştırma sonuçlarına göre de su içmenin sık sık baş ağrısı yaşayan kişilerin baş ağrılarını hafiflettiği sonucu ortaya çıkmıştır.

4.Su İçerek Kabızlığa Son Verin

Kabızlık sorunu genellikle seyrek bağırsak hareketleri ve dışkıyı geçme zorluğu ile karakterize, yaygın bir sorundur.  Sıvı alımının arttırılması genellikle tedavinin ilk kurallarından biridir. Düşük su tüketimi hem genç hem de yaşlı kişilerde kabızlık için bir risk faktörü olmaktadır. Hidrasyonun artması kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Maden suyu, kabızlık sorunu yaşayan kişiler için faydalı bir içecek olabilir. Uzmanlar magnezyum ve sodyum açısından zengin olan maden suyunun kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bağırsak hareket sıklığını ve tutarlılığını iyileştirdiği görüşünü savunmaktadırlar.

5.Böbrek Taşı Tedavisi İçin Bol Bol Su İçin

İdrar taşları, üriner sistemde oluşan ağrılı mineral kristal kümelerden oluşmaktadır. En yaygın görüleni ise böbreklerde oluşan böbrek taşlarıdır. Daha önce böbrek taşı sıkıntısı yaşayan kişilerde bol su alımının tekrar taş oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Daha fazla sıvı alımı böbreklerden geçen idrar hacmini arttırır. Bu mineral konsantrasyonunu seyreltir, böylece kristalleşme ve kümeler oluşma olasığı minimuma düşer. Su aynı zamanda ilk taş oluşumunu önlemeye de yardımcı olur.

6.Su İçmek Akşamdan Kalmayı Önlemede Yardımcı Olur

Akşamdan kalma, alkol içtikten sonra yaşanan rahatsız edici semptomları ifade etmektedir. Alkol iyi bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu, dehidrasyona neden olabilir. Dehidrasyon akşamdan kalma durumunun ana nedeni olmasa da susuzluk, yorgunluk hissi, baş ağrısı ve ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

Akşamdan kalma durumunu azaltmanın ya da ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri içecekler arasında bir bardak su içmek ve yatmadan önce en az bir büyük bardak su içmektir.

7.Su İçmek Kilo Vermede En Büyük Yardımcı

Bol su içmek kilo vermede en büyük yardımcılardan biridir. Bunun nedeni, suyun tokluğu arttırabilmesi ve metabolik hızınızı arttırmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda su içmenin metabolizmayı hızlandırdığı, kilo vermeyi arttırdığı ve günlük olarak yaktığınız kalori miktarında artış olduğu kanıtlanmıştır.

 

Bakan Sigorta’nın Sağlık Sigortası ürününü inceleyebilirsiniz.

En hızlı ve en uygun Sağlık Sigorta Teklifi için.

Önceki Gönderi
Hamileyken Doğum Sigortası Yapılabilir Mi?
Sonraki Gönderi
Kasko Nedir? Aylık Kasko Yapılabilir mi?

İlgili Diğer Haberler

Menü
Whatsapp Telefon